Takvimin icadı, Takvimi kim buldu?

  0
  336

  Tarihte ilk Takvimi kim buldu? Bu yazımızda sizlere takvimin icadı hakkında kısaca bilgi verdik.

  Takvimin icadı

  Tarihteki ilk takvim milattan önce 4000 yılında mısırlılar tarafından icat edilmiştir. Mısırlılar Takvimi Nil nehrinin ne zaman taşacağını hesaplamak için kullanmışlardır. Nil nehri yılın belirli günlerinde taşmakta ve halka ciddi anlamda zarar vermekteydi. Mısırlılar takvimi icat edip, bu durumun çözümü için kullanmışlar. Nil nehrinin taşacağını bir kaç gün önceden öğrenen mısırlılar, olası bir taşkına karşı kendilerini ve mallarını önceden korumaya  alıyorlardı.

  Türklerin kullandığı takvimler

  12 Hayvanlı Türk Takvimi

  Türklerin kullandığı ilk 12 hayvanlı türk takvimidir. İskitler döneminden Türklerin Müslümanlığı kabulüne kadar ki geçen sürede kullanılan bu takvim,  Güneş yılı esaslı olup her yıl bir hayvan ile temsil edilmektedir. Takvimin aylarını oluşturan hayvanlar Sıçan, Sığır, Pars, Tavşan, Ejder, Yılan, At, Koyun, Maymun, Tavuk, Köpek, Domuz.

  Celali Takvim

  Büyük Selçuklular döneminde Melikşah’ın emri ile mali işleri düzenlemek amacıyla oluşturulmuş olan Celali Takvim, Takvimi rubaileriyle ünlü bilgin Ömer Hayyam başında bulunduğu bir ekip tarafından hazırlamıştır. Celali takvim güneş yılı esaslı bir sistemdir.

  Hicri Takvim

  Hicri takvim, 1 yılı 354 yada 355 gün olan ve 12 kameri aydan oluşan bir takvimdir. Hz.  Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç yılı kabul eden bu takvim, Ay’ın dünya çevresinde dolanımını esas alarak oluşturulmuş bir  sistemidir. Hicri takvime müslüman takvimi yada İslam takvimi de denilmektedir. İslam dini için bayramlar bu takvim esas alınarak kutlanmaktadır.

  Miladi Takvim

  Miladi takvim (Gregoryen takvimi)  Jülyen takviminin yerine Papa XIII. Gregorius tarafından yaptırılan bir takvimdir. Hz. İsa’yı tarih başlangıcı kabul eder.  Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresini 1 yıl olarak kabul eder. Bu da 365 gün 6 saatlik bir zaman yapar.

  Günümüzde Hicri Takvim ve Miladi takvim olmak üzere 2 farklı takvim sistemi kullanılmaktadır.

  CEVAP BIRAKIN

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz