2020 KPSS Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?

0
121

KPSS Nedir?

Kamu Personeli Seçme Sınavı, kısaca KPSS, çift yıllarda düzenlenmekte olup kamu kurumlarında çalışmak isteyen adayların değerlendirilmesi amacı ile yapılmaktadır. Çok sayıda aday, 2020 yılında düzenlenecek olan KPSS tarihlerini merak etmektedir. KPSS, ÖSYM tarafından düzenlenen bir sınav olup gerçekleştirileceği tarihler de ÖSYM tarafından belirlenmektedir. KPSS; lisans, ön lisans ve ortaöğretim seviyelerinde farklı olarak düzenlenmektedir. Bu sınavların gerçekleştirildiği tarihler de birbirinden farklıdır. 2020 KPSS tarihleri, bu seviyelere dikkat edilerek kontrol edilmelidir.

2020 KPSS Ne Zaman?

KPSS’ye girecek olan lisans mezunu adaylar, 2020 yılında düzenlenecek sınavların tarihini merak etmektedir. Lisans KPSS başvuruları genellikle mayıs ayında başlamaktadır. Mayıs ayında gerçekleşen başvuruların ardından lisans KPSS temmuz ayında gerçekleştirilmektedir. ÖSYM 2020 sınav takvimi henüz yayınlanmadığı için kesin tarih verilememektedir.

Ön lisans 2020 KPSS, ön lisans mezunu adaylarının girebileceği bir sınavdır. Ön lisans düzeyinde gerçekleştirilecek olan sınav için başvurular, 2020 yılının ağustos ayında gerçekleştirilecektir. Sınavın ise kasım ayında gerçekleştirilmesi beklenmektedir. ÖSYM tarafından yayınlanan sınav takvimi, sınavın kesin tarihini belirtecektir.

2020 yılında gerçekleşecek olan ortaöğretim KPSS sınavı için başvurular temmuz ayında başlayacaktır. Sınava 1 milyondan fazla adayın gireceği tahmin edilmektedir. Ekim ayında yapılması beklenen sınav için kesin tarih, ÖSYM sınav takviminin yayınlanmasının ardından verilecektir.

KPSS Başvuru Tarihleri

2020 KPSS için başvuru yapmak isteyen adaylar, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemine giriş yaparak yakın zamanda çekilmiş oldukları fotoğraf ve eğitim bilgileri ile sınav başvurusu yapabilecektir. Eğitim bilgilerinin tamamının yer aldığı bir formun doldurulmasının ardından, ÖSYM sistemi adayların tüm bilgilerine erişebilir hale gelecektir. 2020 KPSS Başvuru için; https://ais.osym.gov.tr adresini ziyaret etmek gerekmektedir. Bu linkten yararlanarak başvuruların tamamlanması mümkün olacaktır. ÖSYM, resmi olarak başvuruların alındığını duyurduğu zaman bu link aracılığı ile başvurular tamamlanabilecektir. Ayrıca, internet aracılığı ile başvuru yapamayan ya da yüz yüze başvuru yapmak isteyen adaylar için ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri hizmet vermektedir. Buna ek olarak, başvuru merkezi olarak tanımlanmış bazı yerlerden de KPSS başvurusu yapmak mümkündür. Başvurunun tamamlanmasının ardından, sınav yerlerinin belirlenmesini beklemek gerekecektir. Sınav yerleri, yine ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi aracılığı ile adaylara duyurulacaktır.

2020 KPSS Konuları

Lisans, ön lisans ve ortaöğretim olarak üç farklı düzeyde gerçekleştirilen KPSS, her sınav için farklı soru dağılımları ve konulara sahiptir. 2020 yılında gerçekleştirilecek olan sınavlara girmeyi planlayan adaylar, sınavda çıkacak soruların sayı ve konularını önceden incelemeli ve buna yönelik çalışmalar yapmalıdır. Kendi düzeylerine ait olan sınav soru dağılımlarını ve konuları öğrenmek isteyen adaylar, aşağıda belirtilen linklerden yardım alabilirler.

2020 Lisans KPSS soru dağılımları ve konularına linkten ulaşabilirsiniz:

2020 Ön lisans KPSS soru dağılımları ve konularına linkten ulaşabilirsiniz:

2020 Ortaöğretim KPSS soru dağılımları ve konularına linkten ulaşabilirsiniz:

KPSS Kimler Girebilir?

KPSS, üç farklı düzeyde gerçekleştirilen bir sınavdır. Bunlar; lisans, ön lisans ve ortaöğretim düzeyleridir. Her adayın kendi düzeyinde hazırlanan sınava girmesi, daha adil bir değerlendirme sistemi sunmaktadır. Bu sebeple, farklı düzeylerde sorular hazırlanmaktadır. Her sınavın kendine özgü kuralları ve koşulları bulunmaktadır. Ortak olan koşul ise; TC vatandaşı olmaktır denilebilir. KPSS lisansa, lisans mezunu olan ya da sınavın geçerlilik süresi içerisinde lisans mezunu olabilecek adaylar girebilmektedir. KPSS lisans, iki yıllık geçerliliğe sahiptir. Bu sebeple, iki yıl içinde mezun olabilecek kişiler KPSS lisansa girebilecektir. Sınava girebilme koşullarından herhangi birine uymayan adaylar, sınava girmiş olsalar bile elde ettikleri sonuçlar geçersiz kılınacaktır.

KPSS önlisans‘a girebilmek için herhangi bir ön lisans programından mezun ya da sınavın geçerlilik süresi içerisinde mezun durumuna gelebilecek durumda olmak gerekmektedir. Ayrıca, ön lisans programından mezun ve lisans programına devam eden ancak henüz mezun olmayan adaylar da KPSS ön lisansa girebilmektedir. Lisans mezunu adayların ön lisans sınavına girmesi mümkün değildir. Adaylar, sınava girmiş olsalar dahi sınav sonuçları tamamen geçersiz kılınacaktır.

KPSS ortaöğretim için ise, lise mezunu olmak gerekmektedir. Lise mezunu adaylar, kendi düzeylerinde hazırlanan sınava girerek kamu kuruluşlarında çalışma hakkı kazanabilecektir. Ön lisans ve lisans mezunu adayların ortaöğretim KPSS’ye girmesi mümkün değildir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz