Isı Yalıtımının Önemi ve Faydaları

0
180

Isı adı verilen terim sabit durmayan ve sürekli sıcak olan kısımdan soğuk olan kısma doğru hareket eden bir enerji türüdür. Bu yüzden kış aylarında ısı yalıtımı olan binalardaki sıcaklık kaybı çok daha az olmaktadır. Bunun sebebi ise ısı yalıtımı işlemini sağlamada kullanılan maddelerin ısı geçişini oldukça yavaşlatması ve mevcut ısıyı içeriye hapsetme özelliğindendir. Özellikle çok soğuk yerlerde ısı yalıtımı olmayan binalar çok daha çabuk sıcaklığını kaybetmekte ve hemen soğumaktadır. Bu sebeple artık yeni yapılan binalarda ısı yalıtımı zorunlu tutulmuştur. Böylece kış aylarında hem yakıt olarak tasarruf edilmekte hem de evleriniz mevcut ısısını çok daha uzun süre muhafaza edebilmektedir.  Yaz aylarında evlerin içerisindeki serin havayı daha çok tutmakta evlerin ferah olmasını sağlamaktadır.

Isı Yaltımının Önemi

Isı yalıtımının önemi aslında enerji tasarrufu sağlamasıdır. Bunun içinde evlerin dış duvarlarına, garaj çevresine, binaların altlarına ve çatı kısımlarına, pencereler ve kapı kısımlarına da çeşit çeşit ısı yalıtımı uygulanabilmektedir. Bir başka açıdan ısı yalıtımının önemini ifade edecek olursak, ev ya da iş yeri sahiplerinin çok daha az enerji harcayarak ısınmalarına ya da serinlemelerine sebep olan izolasyon işlemi diyebiliriz. Yine bunun yanında çok daha az enerji ile ısınılması sonucu doğaya daha az yakıt atığı salınarak çevremizin korunması da sağlanmış olacaktır.

Isı Yalıtımının Faydaları

  • Yalıtım işlemi yapılmayan binalarda ciddi anlamda ısı kayıpları yaşanacağından çok fazla yakıt tüketimi gerçekleşecek ve hem kendi ekonomilerine hem de ülke ekonomisine ve çevreye daha çok zararı olacaktır.
  • Yaşadığımız fiziki coğrafya ve iklim özelliklerinden dolayı ısı yalıtımı bölge insanımız için çok önemli olmaktadır. Çünkü enerji noktasında dışarıya bağımlı bir ülkeyiz ve ne kadar az tüketirsek ülkemiz için o kadar ekonomik olmaktadır.
  • Isı yalıtımı sayesinde binalarda meydana gelen ısı köprüleri engellenir ve evlerinizin duvarlarında nem ya da küf gibi oluşumlar ortadan kalkar. Bu da ev duvarlarınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlar.
  • Isı yalıtımı faydalarından bir diğeri de  binalarınızın dış duvarlarında meydana gelen aşınma problemleri ortadan kaldırmasıdır.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz