Nedir

Deprem Nedir, Nasıl Oluşur ?

Genel olarak yer kabuğu hareketlerine deprem denilmektedir. Ülkemizde sıkça yaşanan yer kabuğu hareketleri sebebiyle vatandaşlarımız deprem nedir, depremler nasıl oluşur gibi soruların cevaplarını araştırır olmuştur.  Bu yazı bu sorulara cevap olması için hazırlanmıştır. Halk arasında zelzele olarak da adlandırılan depremler, büyüklüğüne göre oldukça yıkıcı etki gösterebilen bir doğa olayıdır. Depremleri inceleyen bilim dalına sismoloji denilmektedir. Sismoloji depremin nasıl ve hangi şartlarda oluştuğunu, hangi yöne doğru ilerlediğini ve sarsıntıların gücünü hesaplama gibi alanlarla ilgilenir.

Birçok farklı çeşidi olan depremlerin büyük bir kısmı benzerlik göstermektedir. Yeryüzünün değişen miktarlarda altında gerçekleşen bu doğa olayı bazen 5km derinlikte bazen de 12km derinlikte oluşabilmektedir. Fay olarak adlandırılan kırılgan yapıların çeşitli gaz basınçları ile ya da daha başka etmenler sebebiyle kırılması sonucu ortaya çıkan sarsıntılar depremleri oluşturmaktadır. Bu fayların kırılma süreleri yani kırılma olgunluğuna erişmesi bazen çok uzun yıllar alabilmektedir.

Deprem Nasıl Oluşur?

Depremin ne olduğunu az önce yukarıdaki paragrafta anlattık. Şimdi sıra deprem nasıl  oluşur sorusunun cevabında. Ağır elementler çok büyük bir basınç altında oluşmaktadır. Deprem hareketlerinin oluşmasında bilinen en önemli etken, bu ağır elementlerin girdikleri bazı kimyasal reaksiyonlar olarak görülmektedir. Bu tarz oluşumlar küresel oluşumların her daim merkezinde gerçekleşmektedir. Bu sebeple dünya yüzeyindeki bazı elementler kesinlikle bu dünyada oluşmamış ve uzaydan parçalanmış yıldız parçaları olarak yeryüzü kabuğunun çok derinliklerine inmiştir.

Gerekli reaksiyon şartları oluştuğunda yerin derinliklerinde çok büyük patlamalar gerçekleşmekte ve açığa çıkan çok büyük basınç ve ısı ile petrol ve doğal gaz oluşurken bir yandan da büyük çaplı deprem sarsıntıları meydana gelmektedir. Yüksek ısı ve yüksek basınç ile oluşan patlamalar etraflarında yer alan katmanları parçalar ve böylece oluşan petrol ile doğal gaz yüzeye doğru çıkarak rezervleri oluşturur.

Deprem Türleri

Depremler de kendi arasında bir kısım farklı türlere ayrılmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve yeryüzünde en çok karşılaşılan  tektonik deprem türü olmaktadır. Yer kabuğunu oluşturan levhaların zamanla birbirlerine basınç uygulamaları sonucu bir hareketlenme oluşur. Bu hareketlenmeler de tektonik depremleri oluşturmaktadır. Bunun haricinde birde volkanik patlamaların ardından gaz sıkışması sonucu oluşan depremler vardır ki, bunlara da volkanik depremler adı verilmektedir. Tektonik depremlerden sonra en sık karşılaşılan deprem türü volkanik depremler olmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici açıkken, sitemize giremezsiniz.