Chris Brown Kimdir? Hayatı Kısaca

0
103

Chris Brown tam ismi Christopher Maurice Brown olarak bilinir. 5 Mayıs 1989 tarihinde dünyaya gelmiştir. Amerikan hip-hop, pop ve R & B şarkıcısı, söz yazarı, dansçı, klip ve film yönetmenidir. Chris Brown, New York’ta düzenlenen bir müzik yarışmasına katılmak ve müzikal yeteneğini burada göstermek için Tina Davis’in Def Jam Records’tan destek alarak kendini bu alanda tanıtmaya başlamıştır.

1990’ların başında Michael Jackson, Stevie Wonder ve Sam Cook gibi sanatçılarla çalışmıştır. Bu isimlerin yanı sıra Scott Storch, Underdogs, Brian Cox ve Jermanine Dupri ile çalışmıştır. 2005 yılının sonunda “Run It!” Adlı ilk albümünü çıkararak kendini alanda aktif bir isim olarak göstermiştir. Bu albüm içindeki tek şarkı olduğu için şarkıcının ilk single parçası olarak bilinmektedir.

İlk Albüm İlk Heyecan

Single çalışmalarının ardından bir süreliğine mola veren Chris Brown, Kasım 2005’te ilk albümü olan Chris Brown’ı çıkarmıştır. İlk haftasında 155.000’in üzerinde satan albümü ABD listelerinde ikinci sırada yer almıştır ve işte en büyük başarılarından birini bu tarihte elde etmiştir. Brown dünya çapında 3 milyonun üzerinde albüm satarak genç yaşına rağmen büyük bir ilgi ile takip edilmeye başlanmıştır. Albümde yayınlanan diğer şarkılardan biri olan “Yo”, sanatçıyı Amerikan listelerinde 7 numara gibi önemli bir yere kadar götürmüştür ve işte bu aşamada albüm birinciliğini kazanmıştır. 2006 yılında, Chris Brown hayatı ile ilgili DVD yapılarak yaygınlaştırıldı.

Meslek Hayatındaki Tırmanış

2007’de Chris Brown, ikinci şarkısını Exclusive adlı albümünde yayımladı. Müzik kariyerine ek olarak, oyunculuk kariyerine de bu yılda başlamak istedi ve birçok filmde yan karakter olarak kendini göstermeyi başardı. Stomp The Yard’da bile rol aldı. On sekizinci doğum gününün popüler MTV programında “My Super Sweet 18” programında büyük bir kutlama yapan Brown, Exclusive filminden “Wall to Wall” şarkısını seslendirdi. Ağustos 2007’de yayımlanan single, Billboard Hot 100’de 79 sırasına kadar yükseldi ve oyuncu kariyerinde ortalama başarı getirdi. Albümün ikinci single’ı, T-Pain ile ortak olan “Kiss Kiss” şarkısı bu sefer Chris Brown’ı 1 numaraya ulaştırmayı başardı.

2008 yılının başlarında, daha sonra “Forever” albümünde yer alan Exclusive: The Forever Edition albümünü yeniden çıkarttı. 8 Aralık 2009’da üçüncü albümü “Graffiti”yi çıkardı. Albüm 2 diskten oluştuğu için birçok kesimden insana hitap edebilen şarkıların toplamını da bir arada tutuyordu. Toplam 21 şarkı içeren bu albüm ile her kesimden insan Chris Brown seveni oldu.

Ünlü İsimlerle Çalıştı

Chris Brown’ın dördüncü albümü F.A.M.E 18 Mart 2011’de piyasaya sürüldü. Brown, Kevin McCall, Jean Baptiste, Brian Kennedy’nin de dahil olduğu birçok yapımcı ve besteci ile çalıştı. Lil Wayne, Busta Rimes ve Justin Bieber gibi isimlerle de kendini ekranlarda gösterdi. İlerleyen yıllarda Rihanna ile olan ilişkisi ile isminden daha da çok bahsettirmeyi başarmıştı. Gündemde sık sık Rihanna ve Chris Brown manşetleri ile ismini dünyaya yaymayı da başarmıştı. Günümüzde halen müzik çalışmaları ile ön planda görünmektedir.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz